Nástroje pre zjednodušenie prístupu

Skip to main content

20. máj 2022

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.

Diela majstrov z čias bývalého Rakúsko - Uhorska


ZUŠ Jána Albrechta po dvoch rokoch pripravila Rakúsko – Uhorský večer. Covidove obdobie preverilo životaschopnosť mnohých projektov – tento pandémii odolal

V úvode stretnutia škôl z Rakúska, Maďarska, Česka a Slovenska riaditeľka ZUŠ J. Albrechta privítala hostí slovami: „Nehovorím, že  vitajte v pokojnejších časoch, ale vitajte aspoň na chvíľu v oáze pokoja“.
 
L. Celecová vo svojom príhovore pripomenula,  že  nie sme ani prví, a určite ani poslední, ktorí prežívame pandémie a vojnu v našej tesnej blízkosti. Ako príklad spomenula  život Jozefa Haydna, ktorý zomrel vo Viedni v roku 1809. Európu v tom čase ohrozoval Napoleon a jeho vojská boli priamo pod oknami J. Haydna vo Viedni. Štyri roky pred jeho smrťou sa na neďalekej Morave odohrala známa Bitka pri Slavkove, v ktorej proti sebe bojovalo vyše 150 tisíc vojakov. Mier podpísali v Bratislave. Haydnove Rakúsko stratilo mnohé územia, nemecké krajiny boli rozdelené. Vojna napriek podpísanému mieru pokračovala ďalej. Pripomeňme, že na koncerte boli žiaci z Brna, ktoré leží neďaleko miesta, kde sa odohrala spomínaná bitka. 
 
Riaditeľka ZUŠ J. Albrechta poznamenala, ani  Haydn a jeho súčasníci nežili v jednoduchom období. Napriek tomu vytvorili krásne umelecké diela. Keď sa na nich pozeráme, alebo ich počúvame, ani sa nám veriť nechce, že vznikli v pohnutých časoch. Dodala, že ani my sa nemôže vzdávať. Nesmieme sa podať strachu z pandémie, voje. Vyzvala, aby sme napriek všetkým problémom tvorili, stretávali sa a snažili sa  vidieť tie príjemnejšie momenty nášho života.
 

20. máj 2022

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.